Animasyonun Kadınları

Arzu Oduncu İmamoğlu

Yapımcı, Yaratıcı, Kurucu

19.04.2017

1974 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi iletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 1992 yılında Aksiyon Film Yapım ve Cast Ajansında başladığı stajı sonrası bu firmada 4 yıl daha çalıştı.

Cast Direktörlüğü – Ajans Yetkilisi ve Müdürlüğü yaptıktan sonra Elit Ajans Casting ve Mankenlik Ajansının Kurulumunda yardımcı oldu ve 3 yıl Ajansın yöneticisi olarak görev yaptı. 2000 yılında dünyaya gelen oğlu ile birlikte iş hayatına ara verdi. 2003 yılında Soyak Holding bünyesinde Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler yetkilisi olarak 3 yıl görev yaptı.

Film ve reklam Sektörüne olan hayranlığı yüzünden fazla uzak kalamadığı mesleğine 2006 yılında Tümay Özokur Ajans’ta Halkla İlişkiler Müdürü olarak başladığı işi ile geri döndü. Çeşitli Kanallarda çocuk, eğlence, magazin ve müzik programlarının yapım koordinatörlüğünü ve yapımcılığını yaptı. Birçok dizi ve sinema filminin Cast Direktörlüğünü ve koordinatörlüğünü yaptı.

2009 yılında AAC Yapım ve Organizasyon Şirketini Kurdu TRT Çocuk Kanalına Çılgın Dostlar adlı 26 Bölüm Süren bir reel çocuk dizisi yaptı. AAC Yapım devam ederken 2011 yılında ARZUM FİLM ANİMASYON Şirketini kurdu ve bu şirkette TRT Çocuk’ta yayınlanan KÖSTEBEKGİLLER adlı yarı reel yarı Animasyon çocuk dizisinin yapımcılığını üstlendi.

Kadın olmanızın canlandırma alanında size eksi ve artıları oldu mu? 

Animasyon alanında kadın olmanın hiçbir eksi yönünün olduğunu düşünmüyorum. Kadın  olarak ticaret ve  iş hayatı içerisinde var olabilme mücadelesinin  genel bir takım sıkıntıları olduğu aşikar bu nedenle sadece animasyon olarak indirgeyemeyiz. Bilakis ben kadının gözü, duygusal ve detaycı bakış açısı daha sanatsal ve yaratıcı düşünme yeteneği nedeniyle çok büyük artılara sahip olduğunu düşünüyorum . Ekibimi sevgiyle kurulan hak ve adalet içerisinde oluşturulan bir otorite mantığıyla yönetmenin annelik içgüdüsü ile bağdaştığını ve bu duygunun ekip yönetiminde çok etkin olduğunu gördüm. Biz işimizi büyük bir sinerji içerisinde ortakça yapabiliyorduk. Senaryoyu yorumlamak bunları çizgilere, hareketlere yansıtmak noktasında paylaşımlarımız samimi ve yaratıcıydı. Ekibin motivasyonunu yükselten sahiplenme duygusunu artıran bir unsur bence kadın yönetici olmak. Eğer işiniz sanatsa özellikle kadın olmak kadınlarla çalışmak başarıya 1-0 önde koşuyorsunuz demektir. Bence 🙂

www.arzumfilmanimasyon.com.tr

Bu site, reCAPTCHA ile korunur; Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Koşulları geçerlidir.

Animasyonun Kadınları
İstanbul, TR