Animasyonun Kadınları

Zeynep Yüksel

Previz Sanatçısı, 3B Animatör

07.04.2024

 

1999 da Bursa’da doğdum. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi sinema ve televizyon bölümünden mezun oldum. Bahçeşehir Üniversitesi oyun tasarımı bölümünde yüksek lisans yapmaktayım. Sinema sektörünün çeşitli alanlarında çalıştım daha sonra animasyon ile tanıştım ve 3,5 yıldır sadece animasyon yapmaktayım.

Animasyona ilginiz ne şekilde başladı? Sizin için ne ifade ediyor ve bu mecrayı neden seçtiniz? Etkilendiğiniz, size hocalık yapan isimler oldu mu? 

Çocukluğumda sürekli olarak Tim Burton filmleri izlerdim. Küçük olduğum için neyin nasıl yapıldığını bilmiyordum. Bir gün yine izlerken, filmleri de insanlar yapıyor o zaman ben de bu işi yapabilirim diye düşünmüştüm. O zaman animasyon yapmak istediğimi anlamıştım.

Animasyon yapımında üstlendiğiniz görev nedir? Senarist, yönetmen, yapımcı, animatör, karakter tasarımcısı, …?

3D animatör ve previz artist olarak görev alıyorum. Aynı zamanda “Bulmaca Kulesi 2 Eve Dönüş” filminin görüntü yönetmeniyim.

Ne tip hikayeler anlatmayı seviyorsunuz, filmlerinizde temel bir tema ya da dert var mı? Bir filmi yapmaya, oluşumuna katkı sağlamaya sizi motive eden nedir?

Anlatılan konuların çeşitli olmasına ve bir kategoriye bağlı kalınmaması gerektiğine inanıyorum.

Kimler ya da neler size ilham veriyor? Favori, en sevdiğiniz animasyon filmler?
Sektörde çalışan animatörlerin yaptığı işlerden çok etkileniyorum. Herkes gibi izlediğim filmlerden ilham alıyorum. Bir çok sevdiğim film olsa da en sevdiğim animasyon filmi “Küçük Deniz Kızı Ponyo”.

Kadın olmanızın animasyon alanında size eksi ve artıları oldu mu? Olduysa neler?

Sektörde erkek sayısının fazla olması nedeniyle kadın bir animatör ile çalışmayı tercih eden yerlerde çalıştım. Bu nedenle kadın olmanın bir artısının olduğunu söyleyebilirim.

Animasyon için gerekli gördüğünüz altyapı sinema mı, grafik tasarım mı? Ya da ne? Sizce animasyon eğitiminin olmazsa olmazları neler?

Animasyon için sinema,resim, grafik tasarım vb temellere ihtiyaç duyulduğuna inanıyorum. İnsanın etrafında, yapılan işten anlayan ve eleştirebilecek birinin olması da çok önemli bir detay. Tabii sabır da animasyon yapmanın önemli bir adımı.

Türkiye’de animasyon sektörü var mı? Sektör ya da ortamın geçmişi ve bugününü nasıl değerlendiriyorsunuz? Farklar ya da ilerleme oldu mu? 

 Daha sektörde yeni olmama rağmen çok küçük bir alan olduğunu söyleyebilirim. Yapılan filmler ve diziler genelde hep aynı isimleri taşıyor. Az da olsa yeni filmler yapılmaya ve ilerlemeye çalışılıyor.

Türkiye ve dünyada animasyon geleceğinde neler bekliyorsunuz?

Türkiye’de teknolojik donanımlarımızın tam olduğunu düşünüyorum. Benim gibi yeni yetişen insanların bu alana gönül verdiğini gördüm bu yüzden de gelecekten umutluyum.

https://www.zeynepyuksel.net

Bu site, reCAPTCHA ile korunur; Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Koşulları geçerlidir.

Animasyonun Kadınları
İstanbul, TR